WYJAZD DO EGIPTU I BABILONU

uniwersytet

ZAPROSZENIE OD UNIWERSYTETU W BABILONIE DLA FUNDACJI MĄDROŚĆ NARODÓW

 Opis podróży do Egiptu i Iraku oraz wizyty na Uniwersytecie w Babilonie

27 marca – 8 kwietnia 2017 r.

            Wydział Edukacji Podstawowej Uniwersytetu w Babilonie w Iraku wystosował dla mnie i dla dra Redy Abdel Haleem’a z Egiptu (członka Rady naszej Fundacji) zaproszenie na kilkudniową wizytę w celu podpisania wspólnej umowy o współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Uniwersytetem a Fundacją Wspierania Badań nad Ujawnianiem Wiedzy Starożytnej i Współczesnej Mądrość Narodów.

            Muszę przyznać, że moim pierwszym odruchem była wątpliwość co do sensu takiego wyjazdu tym bardziej, że środki masowego przekazu w Polsce i w Europie przedstawiają Irak jako miejsce mało bezpieczne. W Polsce jakiekolwiek doniesienia z Iraku, to na ogół ataki terrorystyczne, walki z Państwem Islamskim, itp. Wszyscy moi znajomi odradzali mi taki wyjazd „bo nigdy nie wiadomo, co się stanie”. Wprawdzie dr Reda, który kilkakrotnie odwiedzał Irak zapewniał, że miejsce, do którego mieliśmy jechać, czyli Babilon, jest „całkowicie bezpieczne”, ale wątpliwości wciąż było sporo. Dr Reda twierdził, że Fundacja może pomóc Uniwersytetowi w Babilonie w nawiązaniu kontaktów z Instytucjami Akademickimi w Polsce oraz ze specjalistami w takich dziedzinach jak: archeologia, geofizyka i konserwacja zabytków – bo w obecnej sytuacji takich specjalistów tam brakuje.

            Ze względu na moje wahania jak zwykle postanowiłem poradzić się naszych „przyjaciół z Góry” prosząc Basmat o poradę. Odpowiedź była bardzo piękna i jednoznaczna:

“Andrzeju to dobry kierunek na działanie w czasie, kiedy inne drogi nie zostały jeszcze uruchomione.Grupa z Babilonu przekaże moc i siłę i pozwoli Wam wypłynąć i pokazać wasze ogromne zaangażowanie w tę misję. Działajcie Świetlistą ścieżką razem z tymi, którzy wyciągnęli do was rękę i wskazują kierunek. On jest również dla nas wszystkich dobrym rozwiązaniem. Kochani, wskazujcie kierunek Światła wszystkim, którzy o to proszą i pytają. To jest ten czas. Przekażcie im medytację przebudzenia, niech otwierają im się dusze i serca na Nowy Świat. Każdego z Was otaczamy piękną, świetlistą energią na wasze działania.

            Nic dziwnego, że po takim przekazie postanowiłem odwiedzić Irak i miasto Babilon. Dzisiaj widzę, że była to bardzo mądra rada i dobra decyzja.

Wyleciałem z Warszawy 27 marca najpierw do Kairu, aby spotkać się z dr Redą (z którym potem razem polecieliśmy do Iraku) oraz z prof. Suzan El-Kalliny, dziekanem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams. Przypominam, że prof. Suzan była wraz z prof. Moustafą Zayed (kierownikiem Katedry Archeologii w Ain Shams) w Polsce w maju ub. roku i we Wrocławiu została podpisana oficjalna umowa o współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Fundacją Mądrość Narodów oraz Uniwersytetem Ain Shams.

Spotkanie z prof. Suzan El-Kalliny w Kairze

Po wizycie w Polsce na początku lipca 2016 roku prof. El-Kalliny złożyła oficjalne podanie do Stałej Komisji przy Ministerstwie Starożytności w Egipcie o pozwolenie na kontynuacje badań w rejonie nekropolii w Hawarze przez Uniwersytet Ain Shams przy finansowaniu przez Fundację Mądrość Narodów. Według prof. Suzan – podanie nie zostało rozpatrzone ze względu na fakt, że Stała Komisja nie zaakceptowała faktu podpisania takiej umowy o finansowanie bezpośrednio z polską fundacją. Umowa zostanie rozpatrzona dopiero w momencie, gdy będzie włączona do tego inna zagraniczna Instytucja Akademicka.

W czasie spotkania w Kairze z dyskutowany był więc plan działania na najbliższe miesiące jeśli chodzi o promocję naszej Fundacji w Egipcie oraz możliwości działania przy współpracy z Uniwersytetem w Babilonie.

Wizyta w Abu Sir

abusir1

Swiątynia i piramida w Abu Sir

Następnego dnia dr Reda zabrał mnie do zabytkowego miejsca, znajdującego się około 30 km od Kairu o nazwie Abu Sir, co oznacza „Dom Ozyrysa”. Jest to niezwykle ciekawy obszar, który jest obecnie zamknięty dla turystów, gdyż wymaga zagospodarowania, oczyszczenia i renowacji. Od szeregu lat pracuje tam ekipa z Czech, ale ewidentnie potrzebni są sponsorzy, aby przynajmniej część terenu oczyścić, zrobić badania GPR oraz rozpocząć prace wykopaliskowe. Marzeniem dra Redy jest włączenie naszej Fundacji do tych prac – pośrednio lub bezpośrednio. Egipskie Ministerstwo Starożytności bardzo potrzebuje pomocy na tego rodzaju działania.

Podróż do Bagdadu

Miasto Babilon położone jest około 90 km na południe od Bagdadu, dlatego jedyną opcją była podróż samolotem z Kairu do Bagdadu oraz przejazd samochodem do Babilonu. Wizę do Iraku załatwiłem w Konsulacie w Warszawie na podstawie oficjalnego zaproszenia z Uniwersytetu w Babilonie. Razem z dr. Redą – który jako członek Rady Fundacji oraz tłumacz towarzyszył mi w tej podróży – wylecieliśmy do Bagdadu egipskimi liniami Egypt Air w czwartek, 29 marca.

Pobyt w Bagdadzie

Ponieważ przylecieliśmy do Bagdadu w czwartek, a piątek i sobota są w Iraku dniami wolnymi od pracy, gospodarze postanowili umieścić nas na 2 dni w pięciogwiazdkowym hotelu El-Mansour i pokazać nam miasto. Na lotnisko wysłany został po nas specjalny samochód należący do dziekana Wydziału Edukacji Podstawowej (College of Basic Education).

hotel

Hotel El-Mansur w Bagdadzie

Z ogromnym zaciekawieniem oglądałem z okna samochodu ulice Bagdadu. Była to moja pierwsza podróż do Iraku i byłem bardzo ciekaw swoich wrażeń. Byłem zdziwiony faktem swojego całkowitego poczucia bezpieczeństwa, pomimo bardzo widocznej obecności irackiej policji i wojska. W drodze do hotelu co kilka kilometrów byliśmy zatrzymywani na punktach kontrolnych. Żołnierze zaglądali do samochodu, patrzyli na nas i jechaliśmy dalej… aż do następnego punktu kontrolnego. Niewątpliwym ułatwieniem był fakt, że nasz kierowca miał specjalną przepustkę VIP od dziekana. Po jej pokazaniu samochód był przepuszczany bez żadnej dodatkowej kontroli. W tej sposób dojechaliśmy do otoczonego betonowymi blokami hotelu El-Mansour.

Wieczorem przyjechali do hotelu nasi gospodarze: Prof. Dr. Mohammed Al-Rubae, dziekan Wydziału Edukacji Podstawowej, Prof. Dr. Qais Hatim Hani kierownik Katedry Historii Starożytnej na Uniwersytecie w Babilonie, oraz Dr. Jassim Mohammed Hussein, przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych w Bagdadzie.

Muszę nadmienić, że moje pierwsze spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu w Babilonie było w marcu 2016 roku na Konferencji Naukowej na Uniwersytecie Zagazig w Egipcie. Ze strony naszej Fundacji brali w niej udział dr Adam Szynkiewicz, dr Reda oraz ja, jako prezes Fundacji. Sprawozdanie z tej konferencji jest zamieszczone na naszej stronie. W czasie Konferencji odbyły się pierwsze rozmowy na temat ewentualnej współpracy Fundacji Mądrość Narodów z Uniwersytetem w Babilonie.

Drugi dzień: zwiedzanie Bagdadu. Życie toczy się swoim rytmem

Dobrze by było, aby polska telewizja i środki masowego przekazu w Europie od czasu do czasu przekazywały bardziej pozytywne informacje na temat Iraku. Na razie słuchamy i widzimy w prasie i telewizji prawie wyłącznie o zamachach, walkach z Państwem Islamskim w Mosulu, konfliktach, itp. Tymczasem wydaje się, że w częściach kraju nie objętych działaniami wojennymi (w tym w Bagdadzie) życie toczy się swoim normalnym rytmem. Ludzie chcą korzystać z życia, chodzić po ulicach, odwiedzać kawiarnie, spacerować, handlować pomimo niedobrych rzeczy, które dzieją się jeszcze wokół nich.

na-lodce

Przeprawa przez rzekę Tygrys na drewnianej łódce

Ponieważ był to piątek, pierwszy dzień weekendu, nasi gospodarze zaprosili nas do starej, historycznej części Bagdadu. Dojechaliśmy samochodem do rzeki Tygrys, przepłynęliśmy na drugi brzeg małą, drewnianą łódką jako „specjalną atrakcją” tego miejsca. Dotarliśmy do ulicy Al-Mutanabbi, zaczynającej się od pomnika światowej sławy poety arabskiego, którego pełne nazwisko brzmi: Abu at-Tayyib Ahmad ibn al-Husayn al-Mutanabbi al-Kindi. Wiele z jego dzieł zostało przetłumaczonych na ponad 20 języków na świecie.

ulica-w-bagdadzie

Na ulicy Al-Mutanabbi w Bagdadzie

Wmieszaliśmy się w ogromny tłum ludzi, wypełniający tę okolicę przechodząc koło stoisk gdzie sprzedawane były gazety, płyty CD, pamiątki, kosmetyki, itp.

Odwiedziliśmy Centrum Kultury Bagdadu oraz Muzeum Figur Woskowych przedstawiających codzienne życie w dawnym Bagdadzie. W jednym z parków napotkaliśmy ekipę irackiej telewizji „Asia”, która zrobiła wywiad „na żywo” z dr. Redą i ze mną. Mówiliśmy o celu naszego przyjazdu do Iraku, opowiedzieliśmy o Fundacji Mądrość Narodów i jej celach.

w-parku

W parku od lewej: prof. Qais Hatim Hani, dr Jassim Mohammed Hussein oraz prof. Mohammed Al-Rubae

To było dla mnie niezwykłe doświadczenie i z całego serca dziękuję naszym gospodarzom i przewodnikom: prof. Mohammedowi, prof. Qais oraz dr. Jassim’owi za zapoznanie mnie z arabską kulturą i historią.

ulica-w-bagdadzie3

Na ulicy w Bagdadzie od lewej: prof. Mohammed Al-Rubae, porf. Qais Hatim Hani, dr Reda Abdel Haleem, Andrzej Wójcikiewicz, dr Jassim Hussein

Jedna interesująca obserwacja: w porównaniu z Kairem, gdzie jest sporo biednych ludzi, których łatwo zauważyć na ulicach – w Bagdadzie nie doświadczyłem takich scen. Nie było ludzi proszących o jałmużnę, czy spacerujących między samochodami, aby coś sprzedać. Raz widziałem młodego mężczyznę sprzedającego CD z piosenkami arabskimi, ale ubrany był bardzo przyzwoicie i nie wyglądał na biedaka. Gdy spytałem o to moich arabskich przyjaciół odpowiedzieli: „W Iraku nie ma problemu bezrobocia”. Domyśliłem się dlaczego i nie pytałem dalej.

muzeum-figur

W muzeum figur woskowych

Następnego dnia opuściliśmy hotel i wyruszyliśmy samochodami do Babilonu.

Uniwersytet w Babilonie

Jest to stosunkowo młody Uniwersytet, który został stworzony w 1991 roku. W rankingu zajmuje drugie miejsce w Iraku, po Uniwersytecie w Bagdadzie. Jest umieszczony w gubernatorstwie babilońskim, około 90 kilometrów od Bagdadu nad Eufratem. Nazwa Uniwersytetu pochodzi od najstarszej cywilizacji świata: cywilizacji sumeryjskiej z Mezopotamii. Uniwersytet w Babilonie liczy 19 wydziałów, 73 katedry i ma ponad 1800 wykładowców i asystentów. W chwili obecnej studiuje tutaj ponad 27 000 studentów.

 budynek2

Budynek główny Uniwersytetu w Babilonie

Intensywny plan naszego pobytu

Wraz z dr Redą zostaliśmy umieszczeni w domu gościnnym dla VIP-ów, mieszczącym się na terenie Uniwersytetu. Pierwsze spojrzenie na salon przyjęć było szokujące. Salon wyglądał jak pałac królewski, a nie jak „przybytek gościnny” uniwersytetu.

salon-w-willi1

Salon przyjęć w willi dla gości Uniwersytetu w Babilonie

Następnego dnia od rana nasz czas był całkowicie wypełniony. Najpierw mieliśmy spotkanie z J.M. Rektorem Uniwersytetu, prof. dr. Adelem Al-Baghdadi i członkami uniwersyteckiego Senatu. Prof. Al-Baghdadi przywitał nas i omówione zostały zasady współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Babilonie a naszą Fundacją.

u-rektora

Spotkanie z J.M. prof. dr Adelem Al-Baghdadi, Rektorem Uniwersytetu w Babilonie

Okazało się, że miasto przydzieliło Uniwersytetowi obszar około 250 akrów na badania archeologiczne niedaleko swojej siedziby. Uniwersytet może dowolnie dysponować tym terenem, potrzebuje jednak do pomocy specjalistów z różnych dziedzin takich jak: geologia (badania georadarowe), archeologia oraz konserwacja zabytków. Polska ma bardzo dobrą opinię – szczególnie jeśli chodzi o archeologię i konserwację zabytków, więc jednym z zadań naszej Fundacji, byłoby znalezienie w Polsce odpowiednich specjalistów z wymienionych dziedzin nauki i skontaktowanie ich z Uniwersytetem. Ustaliliśmy następujące etapy badań jeśli chodzi o wymieniony teren, przydzielony Uniwersytetowi:

  1. Wykonanie badań za pomocą archeologii satelitarnej, aby zbadać czy pod ziemią znajdują się jakieś potencjalne znaleziska oraz określenie głębokości i miejsca, gdzie się znajdują. Członkiem Rady naszej Fundacji jest Pan Andrew Barker z Anglii, który jest w Zarządzie angielskiej firmy Merlin Burrows, Ltd. Firma ta zajmuje się badaniami satelitarnymi, (wykonywała dla nas badania m.in. w rejonie tzw. „złotego pociągu”, w okolicach Wałbrzycha);
  2. W przypadku określenia obszarów zainteresowań – Uniwersytet w Babilonie wyraził życzenie zaproszenia geologa, specjalistę od georadaru, aby wykonać bardziej szczegółowe badania. Ułatwieniem jest fakt, że katedra geologii Uniwersytetu w Babilonie posiada najnowszy sprzęt georadarowy, zakupiony w zeszłym roku w Szwecji z anteną o częstotliwości 100 MHz, zdolną do „zajrzenia” w głąb ziemi do głębokości nawet 60 m.
  3. W przypadku znalezienia anomalii sugerujących istnienie podziemnych, wartych do zbadania struktur – Uniwersytet mógłby przystąpić do wykopalisk i konserwacji znalezionych zabytków.

Zadaniem Uniwersytetu byłoby pokrycie wszelkich kosztów związanych z pobytem polskich specjalistów w Babilonie takich jak: zakwaterowanie, wyżywienie, honoraria, ubezpieczenia, itp. Zadaniem Fundacji byłoby nawiązanie odpowiednich kontaktów oraz pokrycie kosztów podróży zaproszonych do Iraku specjalistów.

Oficjalna umowa między Uniwersytetem a Fundacją ma być podpisana po uzgodnieniu jej szczegółów oraz po akceptacji ze strony irackiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych.

Spotkanie w auli Uniwersytetu

Po rozmowie z Rektorem i z władzami Uniwersytetu, przeszliśmy do auli na spotkanie ze studentami… i znowu spore zaskoczenie. Na ścianie frontowej auli zobaczyliśmy ogromny baner zapowiadający naszą wizytę z nazwą Fundacji i nazwiskami moim i dra Redy. Dr Reda przetłumaczył mi treść treść na angielski, ja zrobiłem z tego tłumaczenie na język polski. Oto ona:

 plakat

Baner informujący o naszym przybyciu (tłumaczenie poniżej)

“Zgodnie z naszym celem, aby Babilon powrócił jako miejsce Światowego Dziedzictwa Kultury, nasz Wydział Edukacji Podstawowej Uniwersytetu w Babilonie, organizuje pod patronatem J.M. Rektora, prof. dra Adel’a Al-Baghdadi, konferencję dotyczącą roli Fundacji MĄDROŚĆ NARODÓW wspomagającej badania archeologiczne w Polsce, z udziałem Prezesa Fundacji, prof. Andrzeja Wójcikiewicza z Polski oraz członka Rady Fundacji, dra Redy Abdelhaleem, Dyrektora Generalnego terenu Trzech Piramid w Gizie w Arabskiej Republice Egiptu. Konferencja odbędzie się w auli budynku Murter el-Sadr w niedzielę, 2 kwietnia o godzinie 10:00. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich”.

            Jest tam oczywiście kilka nieścisłości, ale sam fakt stworzenia takiego ogłoszenia i reklamy był dla mnie wzruszający. Nie sądziłem, że nasz przyjazd do Babilonu będzie tak wyjątkowym wydarzeniem dla Uniwersytetu.

prezydiumy

Prezydium w czasie naszego wykładu. Od lewej: prof. Qais Hatim Hani, prof. Assan Al-Jebury, Wice-Rektor d/s Relacji Międzynarodowych, Andrzej Wójcikiewicz oraz dr Reda Abdel Haleem

            Dla około 200 studentów i profesorów wygłosiliśmy z dr Redą dwa krótkie wykłady. Ja mówiłem o misji naszej Fundacji, jej celach i dotychczasowych osiągnięciach w tematach czystych energii i archeologii. Dr Reda mówił o badaniach i wykopaliskach finansowanych przez naszą poprzednią Fundację w rejonie piramidy mułowej w Hawarze w sezonie 2008-2009.

aula

Aula Uniwersytetu w czasie naszego wykładu

aula2

Aula Uniwersytetu w czasie naszego wykładu

Po południu pojechaliśmy do Ratusza, gdzie zostaliśmy przyjęci przez Przewodniczącego Rady Miasta (odpowiednik naszego burmistrza), dra Raad’a Al-Jebory, w obecności Rektora Uniwersytetu, prof. Al-Baghdadi, prof. Mohammed’a Al-Rubaie, prof. Assam’a Al-Jebory, Wice-Rektora d/s Relacji Międzynarodowych oraz prof. Qais’a Hatim Hani.

u-burmistrza1

Spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta, dr Raad’em Al-Jebory

Nasza rozmowa koncentrowała się na możliwości wsparcia przez naszą Fundację wysiłków miasta Babilon, aby Starożytne Miasto Babilon (Ancient City of Babylon) dołączyło do listy zabytków Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Fundacja Mądrość Narodów ma podpisaną umowę o współpracy z amerykańskim stowarzyszeniem The Academy For Future Sciences, której założycielem i prezesem jest prof. dr J.J. Hurtak (brał udział w Konferencji organizowanej przez poprzednią Fundację 3 lipca 2011 roku w Teatrze Roma w Warszawie). To stowarzyszenie jest aktywnym członkiem UNESCO i ta droga jest szansą, aby pośrednio nasza Fundacja rzeczywiście mogła wesprzeć tę – pod każdym względem ważną i wartą poparcia – inicjatywę.

u-burmistrza2

U przewodniczącego Rady Miasta

u-burmistrza4

Wspólne zdjęcie po spotkaniu. Przewodniczący dr Raad Al-Jebory drugi od lewej

Następnym punktem programu było spotkanie z gubernatorem Prowincji Babilon (odpowiednik naszego wojewody), Jego Ekscelencją Panem Sadeq’iem Al-Sultani w obecności Prof. Dr. Kahtan’a Al-Jebory, Wice-Rektora d/s Naukowych i Akademickich, Pana Ahmed’a Alkabit, członka Rady Miasta i innych towarzyszących nam profesorów Uniwersytetu w Babilonie.

u-gubernatora1

Spotkanie u Gubernatora Prowincji Babilon, J.E. Sadeq’a Al-Sultani. Gubernator pierwszy z lewej

u-gubernatora4

Wspólne zdjęcie po spotkaniu z Gubernatorem (w środku, czwarty z prawej)

Wykłady na Uniwersytecie Babilońskim

Kolejnego dnia była mała niespodzianka. Mnie oraz dra Redę poproszono o poprowadzenie wykładów dla studentów Uniwersytetu.

–           O czym mam mówić? – zapytałem

–           O czym chcesz.. – padła odpowiedź. Masz 45 minut, mów po angielsku, bez tłumacza, bo wykład będzie dla studentów III roku anglistyki.

moj-wyklad1

Wykład dla III roku studentów anglistyki

moj-wyklad2

Zdjęcie studentów III roku anglistyki po wykładzie

Pomyślałem sobie, że mówienie o wykopaliskach w Egipcie (co sugerował dr Reda), czy o energii punktu zerowego nie będzie w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ moją specjalnością jest rozwój osobisty, ciekawszym tematem będą sposoby polepszenia pamięci, studiowanie oraz kontrola emocji – bo to każdemu może się przydać bez względu na kraj, religię czy system przekonań. Postanowiłem więc omówić techniki zapamiętywania z użyciem prawej półkuli mózgowej oraz niektóre techniki kontroli emocji, które znam z mojego treningu NLP. I tak stanąłem twarzą w twarz z grupą studentów i studentek na uniwersytecie w Iraku. Mam nadzieję, że przynajmniej niektórym z obecnych na moim wykładzie ta wiedza się przyda.

Wizyta w Starożytnym Mieście Babilon

Starożytne Miasto Babilon reprezentuje cywilizację Mezopotamii. Uważane jest za pierwsze cywilizowane miasto w historii. Początkowo było ono niewielką osadą w czasach sumeryjskich około 4000 lat p.n.e.. Było wtedy znane jako KA-DINGIR-RA-K3, tzn. Miasto Boga. W czasach Akadyjskich (około 3000 p.n.e.) Babilon był znany jako Babi-ilu, czyli Drzwi Boga. W Starym Testamencie znane jest jako Babil, podczas gdy Grecy nazwali je Babyloia.

Babilon został uznany za nowoczesne miasto w Sumerze w latach 2112-2004 p.n.e. Stał się sławny w regionie Amorianu (pierwszy Babilon), gdyż został stolicą pierwszej cywilizacji babilońskiej w okresie panowania swojego najsłynniejszego króla – Hammurabiego (1792-1750 p.n.e.). Hammurabi został uznany za wielkiego sędziego i męża stanu za sprawą sukcesów w zjednoczeniu Mezopotamii. Po śmierci Hammurabiego – Babilon osłabł.

W roku 539 p.n.e. Achajdowie podbili Babilon. Został również podbity przez Aleksandra Wielkiego w 331 p.n.e., który zrobił z niego stolicę swojego imperium.

Pierwsze współczesne wykopaliska w tym rejonie zostały wykonane przez niemiecką misję w Babilonie w latach 1899-1917. Były one początkiem badań w wykopaliskowych na tym obszarze. Niestety, wiele cennych babilońskich antyków, zwłaszcza słynna Brama Ishtar i Obelisk Hammurabiego wywieziono do Niemiec i do tej pory znajdują się w Muzeum Berlińskim.

main-gate1Do miasta wchozi się przez Bramę Ishtar, której oryginał znajduje się w Berlińskim Vorderasiatisches Museum w Niemczech. Nasz przewodnik nazwał ją „bramą Marduka”, boga wojny. Jest na niej umieszczonych 575 obrazów zwierząt zarówno na zewnętrznej, jak i na wewnętrznej ścianie o długości 48 metrów. Reprezentują one święte zwierzęta Adad i boga Marduka.

Widzieliśmy granitowego lwa z okresu około 2000 lat p.n.e. symbolizującego pokonanie wroga (lew „pochylał się nad leżącą pod nim postacią”), cegły z napisami w języku sumeryjskim umieszczone w murze sprzed około 3000 do 4000 lat p.n.e. Zapytałem naszego przewodnika co jest napisane na jednej z takich cegieł? „To jest język sumeryjski – nie wiem co tu jest napisane” – odpowiedział.

Do czasów współczesnych zachowały się tylko niewielkie fragmenty starych murów. Zostały one „uzupełnione” nowymi cegłami tak, aby miejsce wyglądało jak za czasów świetności, tysiące lat temu. Jest to niezwykła atrakcja turystyczna, ale turystów przyjeżdża tu bardzo mało. Irak ciągle uważany jest za „niebezpieczne miejsce”, więc biura turystyczne raczej nie organizują tu zbiorowych wycieczek… a szkoda.

             

             Brama Ishtar (Marduka)

Widzieliśmy również miejsce, gdzie część murów zaczęła się rozpadać i pilnie wymaga naprawy i konserwacji. Ogromne pole do popisu dla konserwatorów zabytków.

przed-lwem

Przed lwem, który broni Babilonu przed wrogami. Od lewej: dr Reda, Andrzej Wójcikiewicz, dr Qais

Co kryje się pod powierzchnią Starożytnego Babilonu? Jaka wiedza zawarta jest głębiej i ukryta przed naszymi oczyma? Zadawałem sobie te pytania przechodząc koło miejsc, które aż proszą się, aby zacząć je badać przynajmniej za pomocą georadaru.

przed-sciana1

Przed fragmentem ściany z czasów starożytnego Babilonu (ok. 4000 lat p.n.e.). Widać figury zwierząt.

Władze miasta pragną włączyć cały obszar Starożytnego Miasta Babilon do skarbca UNESCO jako obiekt Światowego Dziedzictwa Kultury. Trudno zrozumieć dlaczego nie zostało to zrobione do tej pory. Cywilizacja sumeryjska uważana jest za najstarszą cywilizację na ziemi, a Babilon jest przecież miejscem jej początków…

Podpisanie Listu Intencyjnego

Ostatniego dnia pobytu (5 kwietnia) dr Reda i ja ponownie zostaliśmy poproszeni o poprowadzenie zajęć ze studentami. Ja na wydziale anglistyki, dr Reda na wydziale archeologii. Tym razem studenci zaproszeni na mój wykład byli z różnych poziomów – od I do III roku. W czasie wykładu zostałem „zasypany” pytaniami z najróżniejszych dziedzin. Od: „Jak kontrolować emocje w czasie kłótni między mężem a żoną”, przez „Co myślę o ludziach w Iraku”, do „Jak mi się podobają tutejsze tradycje”? Było to ponownie bardzo ciekawe i wyjątkowe doświadczenie.

podpisanie-listu2

Podpisywanie Listu Intencyjnego. Pierwszy z prawej Dziekan Wydziału Edukacji Podstawowej, prof. dr Mohammed Al-Rubae

Po południu podpisany został List Intencyjny jako wstęp do umowy pomiędzy Uniwersytetem w Babilonie a Fundacją Mądrość Narodów. List zawierał krótką historię naszego pobytu w Iraku oraz wyrażał intencję nawiązania współpracy naukowo-badawczej w takich dziedzinach jak: archeologia, geologia, renowacja i konserwacja zabytków. Ze strony Uniwersytetu List został podpisany przez prof. dra Kathan’a Al-Jebory, Wice-Rektora d/s Naukowych i Akademickich, prof. dra Mohammed’a Al-Rubae oraz prof. dra Qais’a Hatim’a Hani. Ze strony Fundacji List został podpisany przez Andrzeja Wójcikiewicza oraz dr Redę Abdul Haleem’a.

u-dziekana1

Wręczenie przez prof. Mohammeda Al-Rubae proporczyka z flagą Iraku dla Fundacji Mądrość Narodów

Dyskutowana była również możliwość podpisania umowy o wzajemnej współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Babilonie oraz Uniwersytetem Ain Shams z Kairu, szczególnie jeśli chodzi o projekty archeologiczne w Egipcie i w Iraku.

Pożegnalne BBQ

Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na pożegnalne BBQ do prywatnej rezydencji prof. Heider’a el-Ammary, kierownika Katedry Geologii Uniwersytetu w Babilonie. Tutaj spotkaliśmy ponownie – tym razem jednak w bardzo nieformalnej atmosferze – wielu profesorów z Uniwersytetu oraz przedstawicieli miasta Babilon, włącznie z gubernatorem, Panem Sadeq Al-Sultani.

 bbq-przygotowanie

Przygotowanie BBQ podczas pożegnalnej kolacji. Prof. Mohammed ma niewątpliwe talenty kucharskie

prof-haider

Z gospodarzem przyjęcia, prof. Heider’em el-Ammary

Podsumowanie wizyty

Chciałbym tu podkreślić, że gościnność, jakiej doświadczyliśmy z dr Redą ze strony przedstawicieli Uniwersytetu w Babilonie była absolutnie wyjątkowa i przekroczyła jakiekolwiek moje oczekiwania. Szczególnie chciałem podziękować w imieniu całej naszej Fundacji dziekanowi, prof. Mohammedowi Al-Rubae oraz prof. Qais Hatim’owi Hani za szczególną troskę i opiekę.

Poziom gościnności i przyjaźni jaki doświadczyliśmy zarówno od grona profesorów, przedstawicieli miasta, jak i ze strony studentów i obsługi był tak wyjątkowy, że trudno mi nawet wyrazić moją wdzięczność za wszystko, czego doświadczyliśmy. Spotkaliśmy wspaniałych ludzi, nawiązaliśmy szereg nowych przyjaźni i mam tylko nadzieję, że nasze wzajemne kontakty rzeczywiście zaczną się rozwijać i współpraca między Fundacją Mądrość Narodów i Uniwersytetem w Babilonie zaowocuje konkretnymi działaniami.

Andrzej Wójcikiewicz

Prezes zarządu

 

 

 

1 komentarz
  1. Ewa 6 lat temu

    Witam serdecznie! Przez przypadek natrafiłam na Pana stronę internetową. Czytam ostatnio sporo literatury na temat Sumeru. Bardzo chciałabym zwiedzić Babilon. Dobrze, że dzięki Pana zapiskom mogłam zobaczyć choć odrobinę.
    Pozdrawiam
    Ewa Nowicka

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Napisz do nas!

Wysyłanie
©2024 Fundacja „Mądrość Narodów"

Wykonanie: noFlash

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?