WIZYTA DELEGACJI Z EGIPTU W POLSCE

WIZYTA DELEGACJI UNIWERSYTETU AIN SHAMS W POLSCE

Na zaproszenie Fundacji Mądrość Narodów, w dniach 16-20 maja przebywała w Polsce oficjalna delegacja z Uniwersytetu Ain Shams, drugiego co wielkości Uniwersytetu w Egipcie (po Uniwersytecie Kairskim). W skład delegacji weszli:

Prof. dr Suzan el Kalliny, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams;

Prof. dr Moustafa Zayed, Kierownik Katedry Archeologii Uniwersytetu Ain Shams. Katedra Archeologii jest częścią Wydziału Sztuki tego Uniwersytetu.

Trzecim członkiem delegacji był dr Reda Abdel Khalifa, który jest pracownikiem Ministerstwa Starożytności i pełni funkcję Dyrektora na terenie Trzech Piramid w Gizie i jest odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe. Dr Reda jest również członkiem Rady Fundacji Mądrość Narodów.

Celem wizyty delegacji egipskiej w Polsce było podpisanie umowy o współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Fundacją Wspierania Badań nad Ujawnianiem Wiedzy Starożytnej i Współczesnej Mądrość Narodów a Uniwersytetem Ain Shams.

Pierwszy i część drugiego dnia pobytu – delegacja spędziła w Warszawie. W dniu 16 maja odbyło się spotkanie naszych gości z zastępcą dyrektora do spraw naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie, dr. Piotrem Rypsonem. Rozmowa dotyczyła możliwej współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Muzeum w dziedzinie organizacji wspólnych wystaw oraz współpracy naukowej.

01-Muzeum

Spotkanie w Muzeum Narodowym. Od lewej: dr Piotr Rypson, prof. Moustafa Zayed, prof. Suzan el Kalliny

02-Muzeum

Przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Od lewej: prof. Moustafa Zayed, dr Reda Khalifa, prof. Suzan el Kalliny

We wtorek nasi goście odwiedzili biuro Fundacji w Warszawie. W spotkaniu wziął udział również członek zarządu Fundacji – Michał Żarek oraz kierowniczka Biura – Marta Skóra. Omawiane były szczegóły umowy pomiędzy Fundacją a Uniwersytetem.

05-Biuro

Spotkanie w biurze Fundacji Mądrość Narodów w Warszawie. Od lewej: Michał Żarek (członek Zarządu), Marta Skóra (kierowniczka biura), dr Reda, prof. Suzan el Kalliny, prof. Moustafa Zayed

03-Warszawa

Warszawa, spacer przy murach Starego Miasta

04-Warszawa

Warszawa, na Rynku Starego Miasta, przy pominiku Syreny

Wieczorem, 17 maja delegacja wyjechała pociągiem do Wrocławia, na spotkanie z władzami Uniwersytetu Wrocławskiego.

06-Wroclaw1

Wrocław, 17 maja, spotkanie w hotelu po przyjeździe delegacji. Od lewej: dr Reda Khalifa (członek Rady Fundacji), prof. Moustafa Zayed, Iwona Stankiewicz (członek Rady Fundacji) prof. Suzan el Kalliny, dr Adam Szynkiewicz (członek Rady Fundacji)

W środę, 18 maja delegacja została przyjęta przez Prorektora ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr. Adama Jezierskiego, w obecności przedstawicieli Wydziału Archeologii. Rozmowy dotyczyły możliwości współpracy naukowo-badawczej pomiędzy obydwoma Uniwersytetami oraz propozycji otwarcia na Uniwersytecie Wrocławskim Wydziału Egiptologii przy współpracy z Uniwersytetem Ain Shams. Ze strony Fundacji w spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu: Andrzej Wójcikiewicz i Piotr Pełczyński, oraz członkowie Rady: dr Adam Szynkiewicz, Iwona Stankiewicz oraz dr Reda Abdel Khalifa.

Umowa1

Wrocław, 18 maja, spotkanie w Sali Rektorskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, rozmowy na temat przyszłej współpracy

Po oficjalnych rozmowach została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Ain Shams, a Fundacją Mądrość Narodów. Ze strony Uniwersytetu Ain Shams umowę podpisali: prof. Suzan el Kalliny oraz prof. Moustafa Zayed, ze strony Fundacji: Prezes Zarządu, Andrzej Wójcikiewicz oraz członek Zarządu – Piotr Pełczyński. Podpisana umowa jest wyjątkowym wydarzeniem, gdyż daje możliwość bezpośredniego finansowania przez naszą Fundację wybranych projektów realizowanych na terenie Egiptu przy udziale Uniwersytetu Ain Shams, bez konieczności pośrednictwa innej instytucji akademickiej. Umowa otwiera naszej Fundacji drogę do ponownego włączenia się w badania naukowe i prace wykopaliskowe na wybranych wspólnie obszarach interesujących obydwie strony.

Umowa2

Wrocław, 18 maja. Podpisanie oficjalnej umowy pomiędzy Fundacją Mądrość Narodów a Uniwersytetem Ain Shams. Dziekan Wydziału Sztuki, prof. dr Suzan el Kalliny oraz Andrzej Wójcikiewicz, prezes Fundacji

Umowa2A

Podziękowanie po podpisaniu umowy

Umowa3

Prof. dr Moustafa Zayed (z lewej), kierownik Katedry Archeologii Uniwersytetu Ain Shams oraz Piotr Pełczyński, członek Zarządu Fundacji Mądrość Narodów

Umowa5

Podziękowanie po podpisaniu umowy

Umowa6

Przekazanie przez prof. Suzan el Kalliny prezentu od Uniwersytetu Ain Shams Prorektorowi ds. Współpracy z Zagranicą. prof. dr. Adamowi Jezierskiemu (z lewej)

Umowa7

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania

19 maja delegacja powróciła do Warszawy, a w piątek, 20 maja nastąpił wylot naszych gości z powrotem do Kairu.

Pobyt tak wyjątkowych gości w Polsce był szczególnym wydarzeniem w życiu naszej Fundacji i możemy powiedzieć, że zarówno przedstawiciele Uniwersytetu Ain Shams, jak i my, byliśmy bardzo zadowoleni, że miało ono miejsce.

Chciałem w tym miejscu bardzo gorąco podziękować naszym darczyńcom, zarówno osobom prywatnym, jak i organizacjom, dzięki którym Fundacja Mądrość Narodów  mogła sfinansować wizytę delegacji z Egiptu w Polsce.

Serdecznie dziękujemy: prof. dr. Jamesowi J. Hurtakowi z USA, Academy for Future Sciences (oddział w Szwajcarii) oraz sponsorom polskim: panu Michałowi Półtorak, Pani Grażynie Radek, Panu Leonidowi Marczuk, Panu Janowi Marchaj oraz Panu Bertrandowi Łogin.

W imieniu Zarządu Fundacji dziękuję również Adamowi Szynkiewiczowi, Iwonie Stankiewicz i Iwonie Rudnik za wspaniałą organizację pobytu delegacji z Egiptu we Wrocławiu i opiekę nad gośćmi przed i po spotkaniu na Uniwersytecie Wrocławskim.

Andrzej Wójcikiewicz

Informacje o Uniwersytecie Ain Shams

Jest to drugi największy Uniwersytet w Egipcie i wśród krajów arabskich, liczący – wg informacji uzyskanych od prof. Suzan el Kalliny – ponad 250 tysięcy studentów oraz ponad 3 tysiące personelu naukowego. Uniwersytet posiada 15 wydziałów i dwa Instytuty. Wydział Sztuki (Faculty of Arts) liczy ponad 40 tysięcy studentów. Ma 16 katedr i 389 zatrudnionych pracowników naukowych, od profesorów, do asystentów. Jedną z nich jest Katedra Archeologii, której kierownikiem jest prof. Moustafa Zayed. Ma ona sekcję Egiptologii, Klasycznej Archeologii, Archeologii Grecko-Rzymskiej oraz Archeologii Islamskiej. Studiuje tam ponad 800 studentów, zatrudnionych jest 85 pracowników naukowych. Katedra prowadzi szereg badań i wykopalisk w całym Egipcie, m.in w Luksorze, Asuanie, w Gizie i w Aleksandrii.

Prof. Suzan el Kalliny twierdzi, że Uniwersytet Ain Shams jest najstarszą placówką naukową na świecie. Jego  historia sięga czasów pierwszych faraonów a jego początków należy szukać około 4000 lat p.n.e., kiedy powstał ośrodek nauki o nazwie OUN, co w staroegipskim języku oznacza Oko Słońca. W roku 1860 uczelnia została nazwana imieniem IBRACHIMA PASHA, syna księcia Mohammeda Pasha, który sfinansował jej rozwój. Obecną nazwę: AIN SHAMS, uczelnia przyjęła w roku 1950, nawiązując do staroegipskich tradycji, gdyż Ain Shams po arabsku oznacza również Oko Słońca.

1 komentarz
  1. bernadetta stasinska 4 lata temu

    Pieknie opisana wizyta w Uniwersytecie Babilon i rewizycie w Polsce . Az niesamowite , ze moglam dowiedziec sie tak wiele z archeologii z tak odleglych czasow. Bardzo ciekawe opisy pana A. Wojcikiewicz.
    Dziekuje.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Napisz do nas!

Wysyłanie
©2024 Fundacja „Mądrość Narodów"

Wykonanie: noFlash

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?