Aktywna Komora Spalania – inż. Zbigniew Sadlak

Inż Zbigniew Sadlak

PROJEKT AKS – AKTYWNA KOMORA SPALANIA
Zbigniewa Sadlaka

W statucie naszej  Fundacji jest m.in. działalność w sferze czystych energii. Ostatnio pojawił się niezwykle ciekawy polski projekt, pilotowany przez członka Zarządu naszej Fundacji, Radka Wąsikiewicza.

Projekt związany jest z branżą motoryzacyjną. Chodzi tu o wykorzystanie energii cieplnej w komorze spalania w samochodach co pozwoli zwiększyć wydajność silnika o około 20 do 30%. Wynalazcą jest Polak, inż. Zbigniew Sadlak z Wrocławia.

Technologia AKS daje korzyści wszystkim, zarówno koncernom (oszczędności na potężnych karach za emisje CO2), Unii Europejskiej, środowisku oraz zwykłemu człowiekowi, który będzie płacił mniej za paliwo. Dla koncernów naftowych to też korzyść bo będą mogli sprzedawać paliwo, które starczy im na dłużej. Nikt więc nie powinien hamować tego wynalazku. Dlatego  ten projekt może być idealnym projektem przejściowym, który utoruje drogę do dalszych innowacji związanych np. z Gazem Browna.

W projekt zaangażowana jest m.in. Politechnika Wrocławska, gdzie zorganizowane zostało stanowisko badawcze. Projekt AKS może to być projektem inwestycyjnym.

Radek Wąsikiewicz: Mamy tutaj realną szansę i możliwość wpływu oddolnego na wydarzenia światowe. Rewolucja w motoryzacji i z nią polska technologia, może zapoczątkować kolejne przełomy. Światło i iskra wyjdą z Polski i każdy może w tym uczestniczyć, wesprzeć tą falę.  Osoby, które chcą włączyć się w sensie inwestycji mogą kupić udziały (jeden udział to 1000 zł). Projekt jest objęty na danym rynku ochroną patentową.

W przypadku wdrożenia projektu (a są na to ogromne szanse) są to milionowe zwroty dla osób, które w ten projekt się zaangażują. Im więcej ludzi będzie operować takimi pieniędzmi tym lepszy kierunek dla świata, gdyż pieniądze będą przepływać z miłością, a nie wyłącznie z chęcią zysku.

Projekt AKS jest fragmentem większego projektu docelowego o nazwie „PowerBee”, czyli ekologicznego rotacyjnego generatora prądu, nazwanego roboczo przez wynalazcę “Polskim silnikiem”. Jest to silnik rotacyjny bez wad silnika Wankla i silnika gwiazdowego. Składa się z małej ilości części i ma bardzo dużą wydajność. PowerBee i jego wysoka sprawność dzięki technologii AKS przyspieszy wejście paliw ekologicznych, co z kolei zmniejszy zanieczyszczenie środowiska.

Linki do informacji o projekcie AKS:
Prezentacja projektu AKS w formie slajdów:
www.aksactive.com
Pełny wywiad 20 min z grupą zespołu badawczego dotyczący AKS:
https://audio.onet.pl/show/technicznierzeczbioriac/spalanie-samochodu-o-20-proc-mniejsze-polacy-rzucaj-rkawic-unii-onetaudio

Inż. Zbigniew Sadlak

Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej jako mgr inż. elektronik, ze specjalizacją maszyny matematyczne. Pracował w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, następnie w Pracowni Projektów Automatyki Mera-Elwro. W latach 1970 -1980 opatentował cztery wynalazki, w tym 1-bitowy procesor sterowania logicznego chroniony patentem także w USA i w kilku krajach europejskich, zastosowany do załączania i odstawiania bloków energetycznych.

Od 1985 pracował dla firmy Siemens, a w 1990 założył firmę IBS, opartą na sieci wysoko kwalifikowanych partnerów zatrudnianych zadaniowo. Wykonywane prace to modelowanie procesów technologicznych, algorytmizacja, oprogramowanie i kompleksowe uruchomianie do odbioru jednostkowych zautomatyzowanych obiektów przemysłowych. Niektóre z wdrożeń to przemysłowa weryfikacja systemów automatyki Siemensa, systemy automatyki dla walcowni blach, sieci grzejnych lotnisk wojskowych, doświadczalnych instalacji akumulacji energii cieplnej dla budynków, stanowisk badawczych kół szybkich kolei, komór niskotemperaturowych do testowania pojazdów. Opracował również własną metodykę optymalnej algorytmizacji i strukturyzowania oprogramowania użytkowego dla automatyki przemysłowej.

Nad optymalnym silnikiem spalinowym, o jakim marzył Diesel, silnikiem bez ruchu posuwisto-zwrotnego Pan Zbigniew pracuje od kilkudziesięciu lat. Nazwał go „polskim silnikiem”, gdyż jest to dzieło polskich inżynierów i przedsiębiorców. Konsultacje naukowe i współpracę podjęły Politechnika Wrocławska i Warszawska. Zespół entuzjastów i doskonałych praktyków wykonał cztery prototypy, z których jeden zadziałał bardzo dobrze. Mimo tego Rada Naukowa Pimotu bez rozpoznania zdyskwalifikowała projekt, zamykając rządowe zaangażowanie się. Już samotnie, by pokazać rangę projektu i pozyskać wsparcie, opracował niewyobrażalną regulację temperatury zawartości komory spalania w milisekundowym suwie pracy. Tak powstał projekt Aktywnej Komory Spalania (AKS), która dla tej samej efektywności co dzisiejsze silniki wymaga niemal 50% mniej paliwa.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Napisz do nas!

Wysyłanie
©2024 Fundacja „Mądrość Narodów"

Wykonanie: noFlash

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?